Safran

Süzengiller familyasından; yurdumuzda da yetiştirilen, 10-15 santimetre boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Etli, yuvarlak, kaidesi yassı, 4 santimetre kadar çapında, üstü esmer renkli ve zarımsı pullarla kaplı, alt tarafında da kök parçaları bulunan bir soğanı vardır. Yaprakları uzun ve koyu yeşil renklidir. Çiçekleri mor renklidir. Sonbahar mevsiminde yapraklardan önce açar. Meyvesi kapsül şeklindedir ve Sonbahar aylarında meydana gelir. Tepeciklerinden elde edilen toz (safran); renk, tat ve koku verici olarak kullanılır.

Faydaları :

Antidepresan: Safranın içerdiği bileşenler bünyede depresyona neden olan asit dengesinin bozulmasına engel olmaktadır. Bu özelliğinden dolayı ruh sağlığı alanında yaygın olarak safran kullanılır.

Hücre Sağlığını Korur: Safra kan hücreleri başta olmak üzere bünyede bulunan hücre sağlığını korur. Bunun yanında hücrelerin sayısının artmasına ciddi katkılarda bulunmaktadır.

Sindirime Faydaları: Etkili antioksidan özelliğinden dolayı safran, sindirim sistemi için faydalıdır. Bağırsak hareketlerini arttırırak kabızlık sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olduğu gibi bu özelliğinden dolayı kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kalp Sağılığı: Safran potasyum açısından zengin olduğu için kan basıncını sağlıklı seviyelerde tutmaya yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı safran dolaylı olarak kalp sağlığına katkıda bulunur.

Kan Sağlığına Katkıları: Bünyeyi toksin ve zararlı kimyasal maddelerden koruduğu için safran aynı zamanda kanın temizlenmesini sağlar. Kan hücrelerinin çoğalmasına katkıda bulunması yanında, içerdiği demir faktörüyle kan hücrelerin daha fazla oksijen almasına yardımcı olur.

Optimum Sağlık: Safranda mevcut kalsiyum, vitamin, proteinler gibi mineraller, optimum sağlık bakımından hayati önem taşımaktadır.

Cilt Sağlığına Faydaları: Safranın içerdikleri cilt sağlığı açısındanda önemlidir. Cildin temizlenmesi ve genç kalması için safran cilt maskelerinde yaygın olarak kullanılır.

Pürüzsüz ve sağlıklı cilt sahibi olmak için, 1 çay kaşığı sandal ağacı tozu, 2-3 safranı bir bardak sütte karıştırın. Daha sonra cildinizi yıkayın ve bu karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra cildinizi durulayın. Burada anlattığımız karışımı iki haftada bir tekrarlayabilirsiniz.

Akne Tedavisi: Safranın antifungal içeriği akne, leke ve siyah noktaların tedavisi için etkili olmasını sağlar. Bunun için şu uygulamayı yapabilirsiniz;

8-10 safran ve 4-5 fesleğeni mikserleyin. Yüzünüze bu karışımı 10-12 dakika masaj şeklinde uygulayın.  Bu uygulama akne ve sivilce sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Fesleğen yaprakları cildinizi akne ve sivilceye neden olan unsurlardan temizleyecektir. Daha etkili sonuçlar almak için, safran batırılmış sütü yüzünüze günde iki kere uygulayabilirsiniz.

Yüz Dokusunu Geliştirir: Yüz dokusunu geliştirmek için safrandan faydalanabilirsiniz, bunun için;

10 dakika boyunca bir bardak suyu kaynatın daha sonra 4-5 tane safranı ve 4 çorba kaşığı süt tozunu ekleyin. Bu karışımı 10 -15 dakika boyunca cildinize uygulayın. Bu cilt paketi yüz dokunuzun gelişmesine yardımcı olacaktır.

Kuru Ciltler Tedavisi: Eğer mat ve kuru bir cilde sahipseniz, limon ve safran  maskesi hazırlayabilirsiniz. Limon cildi temizlerken, safran parlaklık kazandırır. Yapmanız gereken tek şey:

Safran tonuzunu bir çay kaşığı limon suyu ile karıştırın. Eğer çok kuru cilde sahipseniz bu karışıma birkaç kaşık süt ilave edebilirsiniz. Karışımı hamur haline getirdikten sonra cildinize uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra cildinizi duru su ile yıkayın.

Safranı ayrıca banyo suyuna karıştırarak duş aldığınızda komple deri sağlığınıza katkıda bulunur. Deriyi temizleyerek yumuşamasını sağlar.

Saç Sağlığına Faydaları: Safranın sağlığa diğer faydaları yanında saç sağlığına da katkıda bulunmaktadır. Saçların sağlıklı şekilde büyümesine yardımcı olabilir. Safran ve meyan kökü süt ile karıştırılarak saçların döküldüğü kısma uygulandığında saç çıkmasını teşvik eder. Bunun yanında var olan saçların dökülmesini azaltarak kellik sorununu ortadan kaldırabilir

Adres
Akşemsettin Mh. Sarı Abdullah
Efendi Sk. No:44/A Fatih/İstanbul
Telefon & Fax
Tel: +90 212 492 01 00
Fax : +90 212 492 01 00
Email
info@nusnus.com.tr
 satis@nusnus.com.tr
Çalışma Saatleri
Haftaiçi 10:00 – 00:00
Pazar 10:00 – 00:00